Publikováno

Jakou dětskou židli k psacímu stolu?

Na našem eshopu najdete dětské židle k psacímu stolu v mnoha provedeních. V první řadě je nutné říct, že ne každá židle, která má v názvu dětská nebo obrázek kočičky na opěradle, je skutečně dětská. Je to poměrně rozšířený nešvar a protože se na dětské pracovní židle specializuji, tak se na mne obracejí rodiče ohledně rady jak špatnou židli nastavit nebo doladit nějakým příslušenstvím. Mnohdy to bohužel není možné.

Co musí židle splnit, aby byla skutečně dětská?

Jednoduše řečeno, židle musí dítěti vyhovět především rozměry a ergonomií, musí mu zajistit zdravé sezení. To znamená, že prvňáček vysoký 115 cm potřebuje mít sedák 31 cm nad podložkou a desku stolu o dalších 22 cm výš, pokud povyroste na 130 cm, tak už je to 35 cm a deska stolu o dalších 24 cm atd. Jaká má být výška stolu a židle vzhledem k výšce dítěte najdete zde. S těmito základními údaji je potřeba myslet na hloubku sedu a pokud má opěrák výraznější bederní oporu, tak i nastavení opěráku. Nejsložitější na výběru dětské židle je, aby byla ergonomická celou dobu, kdy dítě roste.

Prvňáček na dětské židli u psacího stolu (rostoucí set)
Prvňáček na dětské židli u psacího stolu (rostoucí set)

Z odstavce výše je patrné, že pokud hledáme dětskou židli k psacímu stolu, musíme vzít v potaz všechny tyto parametry, aby dítě mohlo sedět zdravě:

  • výška sedáku od podložky
  • hloubka sedáku
  • vzdálenost pracovní desky od podložky (vzdálenost desky stolu od sedáku)
  • nastavení výšky opěráku (důležité u židlí s výraznou bederní oporou)

Dále pak zvažujeme další parametry:

  • Má být dětská židle otočná?
  • Má být polstrovaná?
  • Chceme područky?

Hlavním parametrem pro výběr dětské židle je pak provedení psacího stolu a k němu vybrat židli dle všech uvedených parametrů. Psací stůl je v zásadě možné pořídit ve dvou provedeních – rostoucí nebo pevný. Protože děti rostou je zřejmé, že ideální pro děti bude rostoucí židle, pokud tedy nechceme kupovat každý 6 – 12 měsíců větší židli.

Dětské židle k rostoucímu psacímu stolu

Prvním případem dětského psacího stolu, kdy vybíráme dětskou židli je rostoucí psací stůl. Zde dítě není přizvednuto k desce, ale nábytek s ním roste od země. Je zde nutné pamatovat na všechny zmíněné parametry. Díky nastavitelnosti jak stolu, tak židle je jejich splnění poměrně jednoduché.

K rostoucím psacím stolům jsou určeny židle, které máme v kategorii pro školáky. Všechny tyto židle mají nastavitelnou výšku sezení, hloubku sezení a mnohdy i výšku opěráku.

Dětské židle pro předškoláky

Rostoucí stůl a odpovídající židle se typicky pořizují pro prvňáčky, popř. těsně před nástupem do školy. Při volbě vhodné židle je lze pořídit dříve a přitom vydrží po celou dobu školy. Jde o židle bez pístu, které lze díky konstrukčnímu řešení pořídit již pro děti 4 – leté. Od značky Mayer jde o židle MyChamp a MyPony, od značky Amadeus jde o židli Klára (pro takto malé děti má podnožku).

Židle Mayer MyChamp
Židle Mayer MyChamp
 Židle Mayer MyPony
Židle Mayer MyPony
Židle Amadeus Klára
Židle Amadeus Klára

Židle pro prvňáčky a starší školáky

Pro prvňáčky a školáky můžeme k rostoucímu psacímu stolu pořídit již jakoukoli židli z naší kategorie pro školáky. Díky splnění ergonomických požadavků lze klást větší důraz na ostatní parametry.

Takovým hlavním kritériem je, zda je dětská židle otočná nebo ne. Pro mladší děti, které mají větší problém se soustředěním je vhodná neotočná židle, u starších dětí to již není rozhodující. Zajímavé řešení nabízí židle Amadeus, které mají aretaci otáčení, takže pro malé děti je necháte neotočné a později se může židle normálně točit. U některých židlí s pístem je pak možné použít neotáčivý píst.

Otočná dětská židle u rostoucího psacího stolu
Otočná dětská židle u rostoucího psacího stolu

Dalším parametrem při výběru židle jsou kolečka. Kromě nejlevnější židle Fuxo, která má kolečka na koberec (na tvrdé podlahy lze dokoupit), tak všechny ostatní židle mají kolečka univerzální jak na koberec, tak na tvrdé podlahy. Dále jsou pak kolečka nebržděná i s různými brzdami.

Potah židle určuje nejen vzhled, ale především životnost a vlastnosti židle. Zde dáme jednoznačně doporučení, potah Aquaclean od Mayeru. Téměř jakákoli nečistota půjde ze židle snadno.

Rostoucí židle pro školáky

Dětské židle k pevnému psacímu stolu

Druhým případem výběru židle je psací stůl s pevnou výškou, typicky se tato výška pohybuje v rozmezí 72 – 76 cm. Jde o výšku pro dospěláka a dětem vyhoví nejdříve ve věku 12 – 13 let. Pokud tedy pořizujeme psací stůl a židli pro prvňáčka nebo dítě ještě mladší, tak je nutné židli přizpůsobit. K pracovní desce je nutné dítě vyzvednout, nestačí jen dostatečná výška, ale je nutné myslet již na další zmíněné parametry, dítě musí mít možnost opřít si nohy o podložku, sedák nesmí být moc hluboký ať se může opřít a zároveň ho netlačí přední hrana sedáku pod koleny.

Dle těchto parametrů dítěti budou nejlépe vyhovovat dřevěné rostoucí židle, jako je rostoucí židle Jitro, rostoucí židle Sandy nebo rostoucí židle Vendy. Tyto typy rostoucích židlí mají opěrák ve výšce ke klasickému stolu a sedák a podnožka se nastavuje, aby byly splněny všechny ergonomické požadavky. Jak dítě roste, tak se postupně sedák a podnožka posouvají dolů, až dá dítě nohy na zem. Toto řešení navazuje na použití židlí jako jídelních, takže není problém posadit malé děti, kdy o stolu ještě nemluvíme jako o “psacím”, ale spíše “hracím”.

Dětská židle Jitro u psacího stolu s pevnou výškou
Dětská židle Jitro u psacího stolu s pevnou výškou
Židle Jitro Plus
Židle Wood Partner Sandy
Židle k pevnému psacímu stolu

Otočná varianta dětské židle k pevnému psacímu stolu

Kromě dřevěných rostoucích židlí lze zvolit i židli z kategorie pro školáky, které jsou vybaveny pístem a základní píst nahradit vyšším pístem s kruhem pod nohy. Zde bych upozornil na dvě nevýhody.

  1. kruh není plnohodnotná opora pro chodidla, takže děti budou dříve ztrácet soustředěnost.
  2. Jak se postupně s růstem dítěte posouvá sedák a kruh dolů, aby byla zachována správná vzdálenost od desky psacího stolu, tak dojde k situaci, kdy kruh narazí na nosný kříž a následuje období, kdy je kruh moc vysoko a podlaha ještě nízko. Oproti dřevěným židlím, kde je výška podnožky v nejnižší úrovni blízko země je zde mnohem delší vzdálenost a tím i doba než ji dítě přeroste.

Toto řešení bych považoval za méně vhodné než dřevěnou židli.

Židle, které je možné osadit vyšším pístem jsou Alba Fuxo, Mayer Actikid, Actikid Smile, Freaky i Freaky Sport. (Pozor Fuxo, používá jinou sadu pístu s kruhem než židle Mayer)

Otočná židle pro děti s kruhem k vysokému psacímu stolu
Otočná židle pro děti s kruhem k vysokému psacímu stolu

Nevhodná varianta dřevěné židle k psacímu stolu

Ještě je nutné zmínit, že ne všechny dřevěné židle jsou k psacímu stolu vhodné, nedoporučil bych židle Hauck. Tyto židličky jsou první řadě navrženy jako jídelní pro ty nejmenší děti a jejich opěrák je mnohem více položen než u výše zmíněných židlí Jitro, Sandy nebo Vendy. Pro práci u stolu tedy není tato židle vhodná.

Židle Hauck Alpha
Židle Hauck Alpha
Porovnání sklonu opěrek rostoucích židlí Jitro a Hauck
Porovnání sklonu opěrek rostoucích židlí Jitro a Hauck

Jak dětská židle k psacímu stolu rozhodně vypadat nemá

Jak jsem psal na začátku článku, tak ne vše, co tak na první pohled vypadá, je dětská židle. Našel jsem konkrétní případ židle s kočičkou, který anonymizuji, ale uvedené parametry jsou reálné.

Dětská židle K*******

Jak by dětská židle k psacímu stolu vypadat neměla
Jak by dětská židle k psacímu stolu vypadat neměla

Jak je vidět z rozmazaného screenshotu, tak očička a ouška jednoznačně ukazují na design pro menší děti, ale technické parametry jsou “Výška sedu od země: 42 – 54 cm”, “Hloubka sedáku: 38 cm”. Rozsah nastavení výšky by odpovídal použití u vysokého stolu, ale v tom případě budou nohy viset ve vzduch a především 38 cm hloubka je tolik, že se dítě neopře. Kromě vzhledu, všechno špatně.

Jak vidíte, tak výběr dětské židle k psacímu stolu není vždy úplně jednoduchý a je potřeba řídit se typem stolu a podle toho vybrat dětskou židli, která splní požadavky na zdravé sezení. Pokud si nebudete výběrem jisti, klidně se na mě obraťte a já vám rád pomohu. Chybu určitě neuděláte, když vyberete již hotový set obsahující rostoucí stůl a židli.

Kam dál?

Podívejte se na rostoucí židle na našem e-shopu nebo projděte i další články v poradně.

Nenašli jste informace, které vás zajímají? Ozvěte se mi.

Sdílejte článek s přáteli