Publikováno

Vybíráme psací stůl a židli pro prvňáčka

Pokud máte doma budoucího prvňáčka, potřebujete vyřešit otázku, kde si bude dělat domácí úkoly. Základem pracoviště bude vždy stůl a podle stolu vybereme i židli.

Používané možnosti psacího stolu pro prvňáčka jsou následující:

  1. Rostoucí psací stůl
  2. Nerostoucí psací stůl
  3. Jídelní stůl

Více možností v podstatě nemáme a neexistuje univerzální rada, která možnost je nejvhodnější. Každá z těchto řešení má své pro a proti. Při volbě stolu a židle musíme vycházet z toho, jak správně sedět.

Rostoucí stůl

První možností psacího stolu pro prvňáčky je rostoucí stůl. Rostoucí stoly jsou nastavitelné od 55 cm, což je výška desky, která vyhoví většině prvňáků. Stůl je umístěn v dětském pokoji, takže se dítě učí samostatnosti už od nástupu do školy. K rostoucímu stolu je potřeba zvolit odpovídající rostoucí židli pro školáka. Tato varianta řešení je dlouhodobá a vhodně zvolený stůl a židle dítěti vydrží po celou dobu studia základní školy, mnohdy i déle. Kombinace rostoucího stolu a židle zajistí nejlepší ergonomii sezení.

S rostoucími stoly bývají sladěny kontejnery, které jsou opatřeny sedací plochou, takže pokud dítě potřebuje vaši pomoc, lze je využít jako sedátko a není potřeba nosit další nábytek do dětského pokoje. K této kombinaci se často přechází v druhé či třetí třídě z varianty využití jídelního stolu.

Rostoucí psací stůl pro prvňáčka. Stůl je na nejnižším nastavení 55 cm.
Rostoucí psací stůl pro prvňáčka. Stůl Uniq je na nejnižším nastavení 55 cm.
Rostoucí psací stoly

Nerostoucí psací stůl

Pokud zvolíte dětský psací stůl s pevnou výškou, je pracovní plocha umístěna přibližně ve výšce 75 cm. Pro prvňáčka je deska moc vysoko a je tedy nutné volit židli, která jej ke stolu vyzvedne. Vhodná židle pro prvňáčka k tomuto typu stolu bude rostoucí židle Jitro nebo obdobný typ. Tyto židle již v domácnosti často bývají, protože se využívají jako jídelní židličky pro menší děti. Možná je i varianta otočné židle s kruhem.

Stůl je jako v prvním případě umístěn v dětském pokoji a toto pracoviště také podporuje samostatnost dětí. Pro některé prvňáky a druháky je řešení s dřevěnou židlí vhodnější než varianta s otočnou židlí, nemohou se točit a dělat na židli „neplechu“. Na otočnou židli je pro ně vhodné přejít později.

Nerostoucí psací stůl s rostoucí židlí Jitro.
Nerostoucí psací stůl s rostoucí židlí Jitro.

Jako psací stůl pro prvňáčka slouží jídelní stůl

Toto řešení vás při nástupu do školy nic nestojí. Prvňáčci potřebují při přípravě domácích úkolů často pomoc a někdy také dohled. Pokud jej máte v kuchyni vidíte hned, když jejich pozornost něco od domácí přípravy rozptýlí a můžete rychle zasáhnout. V tomto případě se židle pro prvňáčka volí úplně stejně jako při použití psacího stolu s pevnou výškou a typicky poslouží židle jaká už doma je.

Když dítě získá určité pracovní návyky je vhodné přejít na některou z variant psacího stolu v dětském pokoji, aby se také učilo samostatnosti a zodpovědnosti.

Správně sedět, lze i u jídelního stolu.
Správně sedět, lze i u jídelního stolu.

Jak psací stůl pro prvňáčka vypadat nemá? Pozor na to!

V praxi se setkávám se dvěma typy stolů, které jsou pro prvňáčky nevhodné a při zahájení školní docházky se jim snažte vyhnout.

Rostoucí stůl, který není rostoucí

Toto pojmenování zní zvláštně. Na trhu je mnoho „rostoucích“ stolů jejichž pracovní výška je přibližně 64 – 94 cm, což odpovídá 4 – 5 třídě po skutečného obra. Těch deset cm rozdílu ve výšce pracovní desky, udělá ze stolu úplně nevhodné řešení pro prvňáka. Takový stůl se dá použit jako klasický pevný stůl s nastavením kolem 75 cm.

Pokud k tomuto stolu koupíte rostoucí židli pro školáky, tak sedák musíte zvednout výš než u správného stolu a dítěti budou nohy viset ve vzduchu nebo bude mít pracovní desku moc vysoko pod bradou. Takto špatné nastavení může položit základ problémům se zády nebo očním vadám, o horším soustředění a nepohodlí pro dítě ani nemluvě.

Moc vysoký stůl s pevnou deskou

Jedná se také o poměrně častý případ, kdy hledáme židli k pevnému stolu, jehož deska je výš než je standard. Setkávám se obvykle s rozsahem 85 – 95 cm. Typickým důvodem je „Máme celý pokoj na míru a stůl překrývá topení“, zarovnání s parapetem apod.. Až když je pokoj hotov, tak se řeší židle, bohužel k takovému stolu najít správnou židli je nemožné.

Dalo by se říct, že stačí stejná židle jako pro stoly kolem 75 cm, ale v tom případě bude mít dítě desku moc pod bradou. Problém je, že židle nejsou na toto konstruované a dítě už prostě nepřizvednou.

Opravdu je lepší obětovat kousek hezkého designu pro zdravé sezení dítěte.

Jedna rada k designu psacího stolu

Když už jste rozhodnuti pro řešení a parametry stolu, tak přichází na řadu volba designu. Na vzorkovně obvykle padne první volba budoucího prvňáčka na stůl Profi 3 s barevnými křídly. Zvažte tuto volbu a prvotní nadšení, protože stejný stůl bude dítě mít i za 5, 10 let. Doporučuji volit spíše střídmější nadčasový design, za který vás nebude v 7. třídě nenávidět 😉

Volba je tedy na vás a záleží, zda dítě potřebuje více dohledu nebo více volnosti, obvykle se v průběhu školy přesunete k více volnosti. Problém není ani v tom zařídit pokoj a když bude potřeba, tak si úkoly vypracuje s vámi u jídelního stolu. Přeji šťastnou ruku při výběru.

Kam dál?

Podívejte se na rostoucí židle a rostoucí stoly, které vašemu prvňáčkovi zdravé sezení zajistí nebo projděte i další články v poradně.

Nenašli jste informace, které vás zajímají? Ozvěte se mi.

Sdílejte článek s přáteli