Publikováno

Jak správně a zdravě sedět?

Na správném sezení na židli není nic složitého, přesto mnoho lidí sedí špatně. Mnohdy jde o návyky, které si s sebou neseme z dětství. Tyto návyky jsme často získali sezením na nevyhovujících židlích, protože dostupnost rostoucího nábytku nebyla taková jako dnes a střídat židli každý půlrok, když dítě trošičku povyroste je finančně téměř neúnosné.

Jak tedy děti sedí správně?

Jak správně sedět demonstruje následující obrázek v porovnání se špatným sezením. Celá “věda” zdravého sezení by se nechala shrnout pravidlem 3 pravých úhlů. My si pravidlo ukazujeme pro děti, pro které je náš nábytek určen, ale platí pro všechny až do dospělosti.

Porovnání sezení na normální a rostoucí židli
Vlevo běžná židle a špatně sedící dítě. Vpravo rostoucí židle Jitro a správně sedící dítě.
  1. Pravý úhel v kolenou – nastavíme sedák (podnožku) tak vysoko, aby dítě mělo kolena v pravém úhlu a přitom byly nohy podloženy. Horní strana stehen směřuje mírně dolů.
  2. Pravý úhel v kyčli – hloubka sezení je taková, aby se bedra opírala a přitom přední hrana sedáku netlačila pod koleny. Mezi hranou sedáku a lýtkem, které směřuje dolů by měl být prostor na jeden až dva prsty.
  3. Pravý úhel v lokti – pokud položíme předloktí na stolní desku s lokty u těla, tak lokty svírají pravý úhel. Toto nastavení výšky pracovní desky zajistí, že se dítě nehrbí, ale ani se nemusí k práci vytahovat a přetěžovat záda.

Nepodceňujte správné nastavení

Pokud některé z výše popsaných pravidel zanedbáme, vede to v lepším případě k nepohodlí dítěte, ale může to vést i ke zdravotním problémům. Tyto problémy se často projeví až o roky později, proto je nesmírně důležité zdravé sezení podporovat již u malých dětí.

Když děláme cokoli v sedě, ať už u stolu pracujeme, píšeme nebo jíme, naše nohy by se měly dotýkat podlahy. Pokud se u dítěte nohy nedotýkají podložky, má tendenci se instinktivně alespoň jednou nohou podlahy dotknout. Díky tomu se dítě různě natahuje, kroutí a nemůže se opřít. Výsledkem je špatné zakřivení páteře. Dalším zdravotním aspektem je nesprávná vzdálenost očí od pracovní desky, kdy může docházet ke vzniku očních vad.

Absence podepření nohou vede k tlaku na podkolení a značnému nepohodlí. Kromě zdravotních aspektů má nesprávné sezení negativní vliv i na soustředění dítěte. Nepohodlí se snaží odstranit různým kopáním nebo častým střídáním poloh.

Bonusové pravidlo pro zdravé sezení

Nenechte sedět dítě moc dlouho v kuse.

I pro dospělého platí, že maximálně po hodině sezení by se měl ze židle zvednout, projít se, protáhnout se nebo si udělat pár dřepů. Pro děti je to ještě důležitější, dbejte tedy na dostatek přestávek naplněných pohybem.

Kam dál?

Podívejte se na rostoucí židle a rostoucí stoly, které vašemu dítěti zdravé sezení zajistí nebo projděte i další články v poradně.

Nenašli jste informace, které vás zajímají? Ozvěte se mi.

Sdílejte článek s přáteli