Výběr stolu není tak jednoduchá záležitost, jak by se mohlo zdát. Co všechno zvážit, když vybíráte rostoucí stůl do dětského pokoje?
- Běžné parametry (šířka, hlouba, výška, cena, záruka)
- Provedení pracovní desky
- Způsob stavění výšky
- Příslušenství a “vychytávky”
- Kompatibilita s dalším nábytkem
Běžné parametry rostoucího stolu
Běžné parametry jsou především rozměry stolu. Musíme je brát v potaz především v případě, že se rostoucí nábytek pořizuje do menšího dětského pokoje. Rozdíly v rozměrech stolů jsou poměrně značné. Šířka je od 90 cm u až po 120 cm. U hloubky rozdíly nejsou tak markantní, pohybují se od 63 do 78 cm. V menším dětském pokoji mohou být tyto rozměry zásadní volbou. Výšku u stolů nemusíme moc rozmýšlet, všechny stoly začínají na 55 – 57 cm, jediný Amadeus Junior na 53 cm, čímž je vhodný pro opravdu nejmenší předškolní děti. Jak vysoký stůl je pro dítě vhodný se podívejte zde. Maximální výška je 74 – 83 cm, což ve všech případech přesahuje běžnou výšku kancelářského pracovního stolu. Tímto rozsahem jsou rostoucí stoly vhodné i pro středoškoláky, či vysokoškoláky.
Parametr, který lidé často zvažují jako první, bývá cena. Vezměte v úvahu, že rostoucí stůl bude sloužit až 13 let (9 let ZŠ, 4 roky SŠ). Toto je doba užívání, kdy se již vyplatí hledět více na kvalitu a nebrat cenu, jako první rozhodující faktor. My jsme do nabídky zařadili pouze kvalitní a prověřené stoly se zárukou 4 – 5 let. Nekvalitní zboží jsme se z naší nabídky rozhodli vynechat.
Provedení pracovní desky
Rostoucí stoly mají tři základní provedení desky. Dělíme je podle části, která se naklápí.
Naklápí se celá deska stolu
Základním provedením je deska, která se naklání úplně celá. Stoly s touto deskou jsou kompaktní a mají menší rozměry, proto se hodí do menších prostor. Tyto stoly jsou jednodušší, a proto mají i nižší cenu. Samozřejmě má toto řešení i své nevýhody, na stůl nelze připevnit žádné užitečné příslušenství. Zástupcem stolu s tímto typem desky je Junior od Mayeru.
Pevná zadní část, naklápí se přední část desky
Druhý typ desky má naklápěcí část desky u školáka a zadní část desky je pevná. Výhoda tohoto uspořádání je možnost uchycení různého příslušenství a možnost odložit si na pevnou desku věci. Není to však vhodné na věci, pro které saháme častěji, protože se dítě natahuje přes nakloněnou desku. Aktuálně máme v tomto provedení rostoucí stůl Mayer miniUniq.
Naklápí střed desky, pevné jsou okraje
Další typ pracovní desky má pevnou plochu po straně. Toto řešení umožňuje např. odkládání sklenice s pitím. Nehrozí převržení a dítě se pro ni nemusí natahovat přes nakloněnou desku. Zástupcem je stůl Mayer Profi.
Deska psacího stolu tvaru L/U
Kombinaci posledních dvou desek tvoří stůl Expert nebo Uniq, který má pevnou desku, jak v zadní části, tak i po jedné nebo obou stranách.
Toto řešení poskytuje možnost upevnění příslušenství i odkládání věcí. Prostorově je nejnáročnější, proto je jen u větších stolů.
Způsob stavění výšky
Nastavení výšky pracovní desky v dostatečném rozsahu je to, co skutečně utváří rostoucí stůl.
Nastavení výšky rostoucího stolu kličkou
Nejoblíbenějším typem nastavení je pomocí kličky. Výška se nastavuje centrálně pro celý stůl. Toto nastavení je snadné a rychlé, klička se pak vyndá, aby s tím děti nemohli zlobit.
Tímto typem nastavení jsou vybaveny nejnovější rostoucí stoly Mayer (Expert, miniUniq, Uniq).
Stavění výšky rostoucího stolu pístem
Stavění výšky mají velmi dobře vymyšleno rostoucí stoly Amadeus, jejichž nastavení je extrémně jednoduché. Stoly Amadeus Junior i Rolland jsou vybaveny pístem, který tvoří protiváhu desce stolu. Stačí vzít za ovládací knoflík v přední části desky a ke zdvihnutí není potřeba žádná síla a stůl se celý zvedne. Spíše je potřeba více síly pro stlačení do nižší polohy, ale opření se o desku moc námahy nevyžaduje :-). Zvednutí těchto stolů zvládnou i děti. Otázkou je, zda je to opravdu dobře.
Nastavení rostoucího stolu ručně
„Nejsložitější“ zdvihání mají stoly s ručním nastavením, kde každou stranu musíte zdvihnout zvlášť a zajistit aretačním šroubem. Nemusíte se bát, že by stůl zůstal nakřivo. Na každé noze je stupnice pro přesné nastavení. Mnozí rodiče preferují právě toto řešení, protože je pro děti složitější a tak si s tím nehrají.
Pozor všechny stoly se v poloze samozřejmě zafixují pomocí speciálních šroubů.
Příslušenství a drobné „vychytávky“
Jde o nezanedbatelnou skupinu, podle které, byste se měli rozhodovat. Takový organizér na psací potřeby je skutečně skvělá věc, která dítěti pomůže se studiem, ale zatímco některé stoly ho mají v základu (dnes už téměř všechny), jiné ho mají jako příslušenství (Mayer Junior).
Dále existují různé nástavce či držáky knih. Toto berte také v potaz.
Kompatibilita s dalším nábytkem
Zde máme na mysli především rostoucí židle a kontejnery. Jednotlivé výrobky od různých dodavatelů se dají kombinovat, ale přeci jen designéři myslí i na určitou shodu při návrhu a rostoucí židle Mayer vypadá nejlépe u stolu Mayer s kontejnerem Mayer. To platí i pro ostatní výrobce. Kontejnery s látkovým potahem odpovídají potahům židlí pro školáky, ale vždy jen od daného konkrétního výrobce.
Nebudu říkat, který stůl je nejlepší nebo naopak nejhorší, protože do každého pokoje se více hodí jiné řešení. Každý stůl má své plusy, ale i mínusy. Při výběru rostoucího nábytku zvažte výše popsané parametry a pokud si nebudete jistí, jaký rostoucí stůl nebo židli zvolit, obraťte se na mě pomocí chatovacího okénka vpravo dole na stránce. Rád poradím.
Kam dál?
Podívejte se na rostoucí stoly na našem e-shopu nebo projděte i další články v poradně.
Nenašli jste informace, které vás zajímají? Ozvěte se mi.