Publikováno

Jak na výběr rostoucího stolu?

Výběr stolu není tak jednoduchá záležitost, jak by se mohlo zdát. Co všechno zvážit, když vybíráte rostoucí stůl do dětského pokoje?

  • Běžné parametry (šířka, hlouba, výška, cena, záruka)
  • Provedení pracovní desky
  • Způsob stavění výšky
  • Příslušenství a „vychytávky“
  • Kompatibilita s dalším nábytkem

Běžné parametry rostoucího stolu

Běžné parametry jsou především rozměry stolu. Musíme je brát v potaz především v případě, že se rostoucí nábytek pořizuje do menšího dětského pokoje. Rozdíly v rozměrech stolů jsou poměrně značné. Šířka je od 90 cm u stolu Mayer Junior až po 120 cm u stolu Mayer Racing. U hloubky rozdíly nejsou tak markantní, pohybují se od 63 do 78 cm. V menším dětském pokoji mohou být tyto rozměry zásadní volbou. Výšku u stolů nemusíme moc rozmýšlet, všechny stoly začínají na 56 – 58 cm, jediný Amadeus Junior na 53 cm, čímž je vhodný pro opravdu nejmenší předškolní děti. Maximální výška je 74 – 83 cm, což ve všech případech přesahuje běžnou výšku kancelářského pracovního stolu. Tímto rozsahem jsou rostoucí stoly vhodné i pro středoškoláky, či vysokoškoláky.

Parametr, který lidé často zvažují jako první, bývá cena. Vezměte v úvahu, že rostoucí stůl bude sloužit až 13 let (9 let ZŠ, 4 roky SŠ). Toto je doba užívání, kdy se již vyplatí hledět více na kvalitu než na cenu. My jsme do nabídky zařadili pouze kvalitní a prověřené stoly se zárukou 4 – 5 let (pokud naleznete stůl s delší zárukou dejte nám vědět). Nekvalitní zboží jsme se z naší nabídky rozhodli vynechat.

Provedení pracovní desky

Rostoucí stoly mají tři základní provedení desky. Dělíme je podle části, která se naklápí.

Základním provedením je deska, která se naklání úplně celá. Stoly s touto deskou jsou kompaktní a mají menší rozměry, proto se hodí do menších prostor. Tyto stoly jsou jednodušší, a proto mají i nižší cenu. Samozřejmě má toto řešení i své nevýhody, na stůl nelze připevnit žádné užitečné příslušenství. Zástupcem stolu s tímto typem desky je Junior od Mayeru.

Stůl Mayer Junior s náklonem celé desky
Stůl Mayer Junior s náklonem celé desky

Druhý typ desky má naklápěcí část desky u školáka a zadní část desky je pevná Výhoda tohoto uspořádání je možnost uchycení různého příslušenství a možnost odložit si na pevnou desku věci. Není to však vhodné na věci, pro které saháme častěji, protože se dítě natahuje přes nakloněnou desku. Zástupci jsou stoly Amadeus Junior a Mayer Racing.

Rostoucí stůl Junior bílý
Rostoucí stůl Amadeus Junior – zadní část desky se nenaklání

Poslední typ pracovní desky má pevnou plochu po straně. Toto řešení umožňuje např. odkládání sklenice s pitím. Nehrozí převržení a dítě se pro ni nemusí natahovat přes nakloněnou desku. Zástupcem je stůl Mayer Profi.

Stůl Mayer Profi 3, pevná deska je po stranách
Stůl Mayer Profi 3, pevná deska je po stranách

Kombinaci posledních dvou desek tvoří stůl Amadeus Roland II, který má pevnou desku, jak v zadní části, tak i po straně.

Rostoucí stůl Roland II bílý
Rostoucí stůl Roland II, pevná část desky je vzadu a po straně

Způsob stavění výšky

Nastavení výšky pracovní desky v dostatečném rozsahu je to, co skutečně utváří rostoucí stůl. V tomto ohledu jsou velmi dobře připraveny rostoucí stoly Amadeus, jejichž nastavení je extrémně jednoduché. Stoly Amadeus Junior i Rolland II jsou vybaveny pístem, který tvoří protiváhu desce stolu. Stačí vzít za ovládací knoflík v přední části desky a ke zdvihnutí není potřeba žádná síla a stůl se celý zvedne. Spíše je potřeba více síly pro stlačení do nižší polohy, ale opření se o desku moc námahy nevyžaduje :-). Zvednutí těchto stolů zvládnou i děti. Otázkou je, zda je to opravdu dobře.

Knoflík ovládání pístu stolů Amadeus
Knoflík ovládání pístu stolů Amadeus

Centrální zdvihání má i stůl Racing. Zde není protiváha pístem, ale zdvih je mechanický pomocí kličky. Opět se jedná o velmi snadný úkon.

Ovládací klička, vidět jsou i aretační šrouby
Ovládací klička, vidět jsou i aretační šrouby

„Nejsložitější“ zdvihání mají rostoucí stoly Mayer Junior i Profi 3, kde každou stranu musíte zdvihnout zvlášť. Nemusíte se bát, že by stůl zůstal nakřivo. Na každé noze je stupnice pro přesné nastavení. Mnozí rodiče preferují právě toto řešení, protože je pro děti složitější a tak si s tím nehrají.

Nastavovací šroub u stolu Profi 3
Nastavovací šroub u stolu Profi 3

Pozor všechny stoly se v poloze samozřejmě zafixují pomocí speciálních šroubů.

Příslušenství a drobné „vychytávky“

Jde o nezanedbatelnou skupinu, podle které, byste se měli rozhodovat. Takový organizér na psací potřeby je skutečně skvělá věc, která dítěti pomůže se studiem, ale zatímco některé stoly ho mají v základu (Profi a Racing), jiné ho mají jako příslušenství (Mayer Junior). Některé stoly jej nemají vůbec (Amadeus – zde je to daň za pneumatický zdvih desky. Stoly Amadeus mají pouze žlábek na psací potřeby).

Polička s držákem knih
Polička s držákem knih
Organizér
Organizér

Dále existují různé nástavce či držáky knih. Toto berte také v potaz.

Kompatibilita s dalším nábytkem

Zde máme na mysli především rostoucí židle a kontejnery. Jednotlivé výrobky od různých dodavatelů se dají kombinovat, ale přeci jen designéři myslí i na určitou shodu při návrhu a židle Mayer vypadá nejlépe u stolu Mayer s kontejnerem Mayer. To platí i pro ostatní výrobce. Kontejnery s látkovým potahem odpovídají potahům židlí pro školáky, ale vždy jen od daného konkrétního výrobce.

Nebudu říkat, který stůl je nejlepší nebo naopak nejhorší, protože do každého pokoje se více hodí jiné řešení. Každý stůl má své plusy, ale i mínusy. Při výběru rostoucího nábytku zvažte výše popsané parametry a pokud si nebudete jistí, jaký rostoucí stůl nebo židli zvolit, obraťte se na mě pomocí chatovacího okénka vpravo dole na stránce. Rád poradím.

Sdílejte článek s přáteli